top of page

4 sammu, kuidas ruumi organiseerimine käsile võtta

Updated: Mar 9, 2021



Selleks, et midagi organiseerima hakata, on kõigepealt vaja tahet. Kui sa ei taha, et su kodu/töölaud/sokisahtel oleksid korras, siis pole seda suurt tööd mõtet üldse ette võttagi. Sest seda üks korralik organiseerimine ja korrastamine on - suur töö. Kuid enne kui silmi hakkad pööritama, mõtle sellele - kui kord selle suure töö ära teed ja tulemusega rahul oled, siis võib see tõesti vaid ühekordne töö olla ja seetõttu on sul edaspidi lihtsam. Lihtsam koristada, lihtsam korrastada, lihtsam asju leida, lihtsam elada.


Mõtle enda jaoks valmis, miks sa midagi korrastada tahad ja kujuta ette seda ruumi või osa oma elust sellisena, millisena tahaksid seda näha ehk visualiseeri selle tulevikku. Selle sammu astumise eel tekib inimestel tihti mingi ajend - näiteks on kopp ees sellest, et pidevalt on sokkide paarilised kadunud või et ühte käekotti võttes kukuvad kõik kümme sulle pähe või sul on palju sahtleid ja riiuleid ja igal pool on nii palju erinevaid asju, et silme ees hakkab pöörlema ja sa tunned end füüsiliselt halvasti ning kõnnid minema, unustades, miks sa selle riiuli juurde algselt üldse läksid.


Kui oled valmis selle töö ette võtma, et edaspidi kergem ja parem elu oleks, siis soovitan sul korra sügavalt sisse ja välja hingata ning oma vastsündinud otsusele kindlaks jääda ja asjaga pihta hakata.




1. Üks samm korraga


Ära satu paanikasse ja ära hakka korraga kõike organiseerima, sest nii võib kiirelt tekkida frustratsioon ja risk asi sinnapaika jätta on kõrge. Võta üks asi korraga ja mõtle, mille järgi tahaksid oma eesootava töö kategoriseerida.


Näiteks:

  • Üks ruum korraga - puhastad ja korrastad ära näiteks kogu magamistoa ja samal ajal ei pööra teistele tubadele üldse tähelepanu.

  • Üks asjade kategooria korraga - sorteerid ja korrastad ära näiteks kõik oma kosmeetikatarbed, isegi kui neid leidub mitmes erinevas ruumis.

  • Üks asjade kategooria ühes ruumis korraga - kui sinu jaoks on oluline, et raamatud oleksid nii magamistoas kui ka elutoas, siis see on väga okei. Kui tead, et magamistoas on sul vaid romaanid ja elutoas mitteilukirjanduslikud teosed, siis korrasta ära oma magamistoas olev riiul ja seejärel elutoa oma eraldi. Võid nad muidugi kõik ka kokku korjata ja siis hiljem otsustada, millist tüüpi raamatud lähevad magamistuppa ja millised elutuppa.

Pane siinjuures aga tähele, et üks samm korraga tähendab päriselt ka KORRAGA. Kui oma valitud kategooria ette võtad, tee see lõpuni. Kui jätad töö vahepeal katki, tekib väga suur tõenäosus, et sa pärast pausi asjaga enam jätkata ei viitsi.


2. Hinda olukorda


Võta kõik asjad kappidest, sahtlitest ja riiulitest välja ja laota näiteks põrandale või voodile, kus sa neid näed. See on ülioluline samm, eriti kui oled hädas ka sellega, et kipud mõningaid asju “igaks juhuks” varuma või alles jätma. Kui kõik su 18 poolikult kasutatud ripsmetušši on põrandal rivis, saad ilmselt isegi aru, et sul ei lähe neid kõiki vaja ja et ilmselt suur osa neist on juba kuivanud.



3. Otsusta


Mõtle enda jaoks läbi, miks sul mingid asjad olemas on, mis on nende otstarve. Vägagi tihti juhtub, et kogume oma kappidesse asju igaks juhuks. Näiteks näeme poes midagi hea soodukaga ja tunneme survet see ära osta. Või kingib sõbranna mingi eseme, mis tegelikult ei meeldi või mis meie elus otstarvet ei oma, aga oleme ju üles kasvanud viisakuse tähe all, teades, et kingitusi pole ilus ära visata või edasi kinkida.


Tegelikult on elu palju lihtsam, kui me arvame. Lõppude lõpuks on ju sinu elu see, mida need asjade hunnikud täidavad, seega on sul täielik õigus ise otsustada, mida oma asjadega - kingitud või mitte - peale hakkad.

  • Sorteeri kõik väljavõetud asjad kahte hunnikusse: need, millest oled nõus loobuma ja need, mida kindlasti alles tahad jätta.

  • Kui see on tehtud, võta ette hunnik asjadega, mille otsustasid alles jätta ja mõtle ning sorteeri need asjad veel kord läbi - kas sinna võis jääda midagi, mida sul tegelikult siiski vaja ei ole, mis on oma eesmärgi juba täitnud või mis teeks kedagi teist palju õnnelikumaks kui sind?

  • Seejärel võta ette see hunnik, millest oled otsustanud loobuda ning jaga kaheks: prügi (nt need poolikud ripsmetušid, paaritud sokid, 10 aasta tagused festivalipiletid) ja äraantavad asjad (nt raamatud, terved riided, kööginõud).

Äraantavate asjade ära andmise/müümise võimaluste kohta saad lugeda minu selleteemalisest blogipostitusest.


4. Tunne rõõmu

Võin kihla vedada, et kui oled eelnevad kolm sammu järjekindlalt läbinud, tekib sul võidutunne või isegi väike hasart. Nii nagu ka negatiivsetest mõtetest vabanemine ja mürgistest inimsuhetest lahtilaskmine, nii annab ka ebavajalikest esemetest loobumine vabastava tunde, sest eemaldatud asjade võrra on sinu elus nüüd rohkem energiat ja ruumi hingata.


Pealegi - kui oled enda jaoks ebavajaliku ära visanud või andnud, siis ilmselt oled sa ülejäänud asjad omale meelepärast silmailu pakkuval viisil ka korda seadnud, mitte lihtsalt nurka visanud, eks? Ja just see ise, oma käega loodud silmailu annab veel nii suurel hulgal head energiat juurde. Seega kõik, mis sul nüüd üle jääb teha on oma loomingu ette maha istuda, taas sügavalt sisse-välja hingata, endale tunnistada, et tegelikult saad küll, kui tahad ja mõelda, mida järgmiseks korrastada.


Puhtus ja selgus on mõnus!

Comments


bottom of page