Mida korrastamine mulle annab?
- Merili Savi
- Mar 9, 2021
- 4 min read

Nii palju kui on inimesi, on ka põhjuseid, miks (salamisi?) tahta, et elu ja ümbritsevad ruumid oleksid korras. Ja siis... "ei viitsi", "aega pole", "oskusi pole", "tegelt polegi vist midagi hullu", "äkki segadus on hoopis cool", "hmm kas keegi võiks minu eest ära teha?". EI!
Ohjad tuleb enda kätte võtta ja ise oma unistuste suunas tööd teha! Aga miks peaks millegi organiseerimine kellegi unistus olema? Ilmselt ei olegi - korrastamine on hoopis üks vahend oma unistuste ja eesmärkide saavutamiseks.
Kui leiad end olukorrast, kus sa justkui TAHAD, et kõik oleks korras, aga pole veel leidnud endas viitsimist, pealehakkamist, motivatsiooni - nimeta seda faktorit, kuidas sulle meeldib - siis vajad ehk veidikest lüket.
Iga inimene peab selle päris oma motivaatori peale ise tulema, sest kui ei ole sisemist tõuget, siis võib juhtuda üks kolmest:
Alustad õhinaga, kuid jätad asja üsna pea katki;
Sunnid end kõik ära organiseerima, sest see tundub nagu asi, mida peaks tegema, aga mõne aja pärast on jälle kõik vanaviisi sassis ja asjad kogunevad nagu enne;
Jätad kõik nii nagu on ja ei viitsigi alustada.
Selle postitusega tahaksin sind aidata natuke suunata mõtlema, mis võiks just see sinu sisemine motivaator korrastamiseks olla.

Produktiivsuse kasv
Süsteemid ja organiseeritus on kindel tee suurema produktiivsuseni.
Heaks näiteks on sinu sissetulevate meilide kaust. Lähed hommikul tööle, teed postkasti lahti ja näed, et inboxis on 74 lugemata kirja. Satud võib-olla veidi paanikasse, hakkad kõige vanemast kirjast pihta, aga kuna see oli saadetud viiele inimesele, siis avastad, et vahepeal on keegi teine juba midagi vastanud, ehk see meilivestlus on sinu inboxis järjekorras nii 74. kui ka 55. kui ka 14. Ja juba ongi kõik sassis! Lähed võtad parem tassi kohvi, räägid kolleegiga juttu ja nii ei ole sa tunni aja jooksul üldse produktiivne olnud.
Leia endale rakendus, millega oma postkast ära organiseerida (näiteks Outlook) ja sul on kohe hea ülevaade asjadest, mida peaksid prioritiseerima, sest SINA oled otsustanud, mis on sinu prioriteedid.
Vähem stressi
Kui sind ümbritsev keskkond on korras ja puhas, on ka sinu meel rahulikum. See on fakt!
Aju tõlgib visuaalse segaduse koheselt negatiivseks stressiks. Segamini ja asjadega maast laeni täidetud kodu on ehk sinu enda teadmatagi üks suurematest stressiallikatest, sest su aju protsessib pidevalt seda, mida sinu silmad näevad. Kui silme ees on liiga kirju, töötab ka aju liigsetel pööretel ning sa ei suuda tähtsatele asjadele täielikult keskenduda ega ka lõõgastuda.

Jah, elus on ilmselgelt palju muid stressitekitajaid, aga suures pildis on kõik sind ümbritsev omavahel seotud. Kui teed oma elus ühe suure muudatuse, hakkavad ka teised asjad muutuma, sest sul on siht silme ees ja sa liigud oma unistuste suunas teadlikumalt.
Ma ei räägi siinkohal sellest, et sa ei tohi mitte midagi omada ja peaksid elama steriilses minimalismis, aga kas oled kuulnud selliseid ütlusi nagu “vähem on rohkem” ja “lihtsuses peitub võlu”? Pane korraks silmad kinni ja mõtle, miks on sellised fraasid nii populaarseks saanud.
Rohkem aega
Kui sa tead, kui palju asju sul on ja kus need asuvad, olgu asukohaks sinu kodu, (digitaalsed) fotokaustad või sahtliboks kontoris, siis säästad sa terve hunniku aega, sest sa leiad vajaminevad asjad kerge vaevaga üles. Kui sinu kodus on mitmeid kaste/karpe/sahtleid/kappe, mida võiks sildistada kirjaga “igasugu erinev pahn” ja mitte millelgi ei ole oma kohta, siis võidki oma "targalt" asetatud uusi ketsipaelu otsima jääda.
Rohkem raha
Lisaks ajale hoiad kokku ka päris palju raha, kui tead, mida ja kui palju sa omad. Kui eelpool nimetatud ketsipaelad jäävadki kadunuks ja sa olid juba kindlalt otsustanud, et neid paelu on vaja, siis mida sa teed? Lähed ja ostad uued, eks? Kui sa aga tead ja veel parem - näed, mis kus asub, siis on igasugu topeltoste võimalik vältida.
Eriti kehtib see riiete puhul. Kui peaksidki poodi ilma eesmärgita sattuma (vahel ikka juhtub :)), siis teades, et sul on 2 lemmikut sinist t-särki magamistoa vasakpoolse kapi kolmandas sahtlis (ja sul oli 3 veel, mille sa juba ära annetasid, sest kandsid ainult neid kahte lemmikut) ei hakka sa nii suure tuhinaga seda kogemata silma jäänud sarnase disainiga sinist t-särki ostma ja raha jääb alles.
Tervislikum eluviis
See kasutegur end võib-olla kohe alguses ei ilmuta (eriti kui oled sattunud eufooriasse ja korrastad kodu 24 tundi järjest, magamata ja vaid kohvi abiga…), kuid pikemas plaanis kindlasti.
Kui sinu eesmärk on organiseeritus nii paljudes eluvaldkondades kui võimalik, siis varem või hiljem jõuad ka toidukordade planeerimiseni. Kui oled juba proovinud nädala menüü pühapäeval valmis teha ja vajalikud toiduained e-poest koju tellida, siis ilmselt tead, et lisaks ajale ja rahale hoiab selline toimimisviis kokku ka tarbitava toidu pealt.

Mainimata ei saa jätta ka seda, et tänu väiksemale stressitasemele magad sa ilmselt paremini ja kvaliteetne uni on kõige alus!
Rääkides unest - ma ei saa soovitamata jätta raamatut “Why we sleep”. Keegi võiks selle raamatu kohustuslikuks kirjanduseks teha.
Suurem enesekindlus
Kui sind ümbritsevad asjad, mis sulle meeldivad ja mida sul vaja on ning sa oled oma korrastamis- ja organiseerimisprotsessi palju oma väärtuslikku aega ja energiat sisestanud, ei pea sa endale enam etteheiteid tegema, et sa ei jõua midagi tehtud või et kulutad liiga palju raha mõttetutele ostudele.
Sinu elu on sulle võib-olla märkamatagi juba kõvasti paranenud ja saad endale stressivabalt, suurema numbriga pangakontol õlale patsutada ja öelda, et oled enda üle uhke, et võtsid kontrolli oma elu üle enda kätesse.
Võta neid kasutegureid alustaladena, millest enda mõtteid ehitama hakata. Mõtle, mis on sinu jaoks kõige olulisem; unista ja visualiseeri, milline näeb sinu elu välja siis, kui oled eesmärgini jõudnud. Pane see eesmärk siis kuskile kirja, et sa ära ei unustaks ja kirjuta üles ka see, kuidas su ümbruskonna korrastamine sind eesmärgini viia aitab. Igal motivatsioonipuudulikul hetkel võta oma kirjutis välja ja loe, milline sinu edukas tulevik välja näeb!
Comments