top of page

Kevadpuhastuse ABC

Updated: Apr 9, 2021

Kevadkoristusest oleme me ilmselt kõik kuulnud, aga kui palju on neid inimesi, kes seda ka kunagi teinud on? Mina igatahes ei olnud. Kuni selle kevadeni.


Sidudes end aina rohkem korrastamise ja ebavajaliku eemaldamisega oma elust, jõudsin kevade lähenedes ka äratundmisele, et kodu vajab ühte korralikku puhastust-tuulutust-läikima löömist. Selle postitusega tahan sulle jagada teoreetilistest teadmistest ja enda selleaastasest praktilisest kogemusest kokku pandud mõtteid kodu kevadpuhastuse kohta.


Sügavat ja kõikehõlmavat koristamist ei ole ilmselt kellelgi aega ega tahtmist iga nädal ette võtta, kuid kord aastas peaks olema ju täiesti saavutatav see ette võtta ja oma kodule pühenduda. Eriti hea on selline projekt ette võtta kevadel, kui õues on siiski veel jahe ja märg ja hall, kuid valget aega on juba rohkem ja sellega koos ka värskemat õhku ja lootuskiiri.


Miks sellist suurpuhastust teha?

Kevadkoristuse puhul kehtivad absoluutselt kõik korrastamise kasutegurid, mida olen maininud, kuid lisaks nendele annab kord aastas suurema puhastuse läbiviimine veel palju positiivset:

  1. Pika talve jooksul kogunenud mustuse ja tolmu eemaldamine kodust teeb ruumi värskele kevadõhule ning vähendab tolmulestade teket ja nendega kaasnevate haiguste/allergiate tekke ohtu.

  2. Kevad toob looduses endaga kaasa uue tärkamise. Puhastades ja korrastades oma kodu, tekitad ka endas ja oma kodus uue tärkamise, sest puhtus ja värskus sinu ümbruses mõjub peeglina täpselt samamoodi ka sinu ajule.

  3. Terve päeva kestev treening on kirjas ja sa ei pea muretsema trenni jaoks aja leidmise pärast. Kevadpuhastus on väga mitmekülgne liikumine ja sisaldab suure tõenäosusega endas tohutult palju kõndimist, ronimist, kükitamist, ulatamist, venitamist, tasakaalu hoidmist, olenevalt kodust ka trepikõndi ja palju muud kasulikku. Ka aju saab trenni, kui mõtled sellistele küsimustele nagu kus on asjade õige koht, millal ma seda viimati kasutasin, kuhu see paremini sobiks, mida ma saaks teha, et nii palju tolmu ei tekiks jne.


Kuidas alustada?


1. Võta kevadpuhastus plaani, s.t ära hakka nüüd ja kohe pihta, ilma et oleksid sellele eelnevalt oma aega planeerinud. Sellele päevale ära plaani muid tegevusi, üritusi, kokkusaamisi, tööd.

2. Tee nimekiri kõigest, mis tuleb ära teha. Nii on see sul kõik silme ees, midagi ei jää kogemata tegemata ja saad tegevusi järjestada loogiliselt. Ja oh seda rõõmu, kui saad tehtud töid nimekirjast maha kriipsutada! Nimekirja võid käsitsi paberile kirjutada või kasutada mõnda rakendust.

Meil on peres juba pikemat aega kasutusel tasuta äpp Cozi - seda nii to-do listide jaoks, ostunimekirjade tegemiseks, ühiste tegevuste kalendrina kui ka retseptide talletamiseks. Mulle meeldivad aga ka Any.do ja iOSi märkmete rakendus Notes, kus saab teha niisama nimekirju kui kasutada ka märkemulle, millesse linnukesi teha.


3. Kui planeeritud päev on kätte jõudnud, söö üks mõnus, tugev hommikusöök, tee läbi oma tavaline ergastav hommikurituaal (mis iganes see sinu jaoks ka ei ole: duši all käimine, kohvi joomine, uudiste lugemine, jooga vms) ja häälesta end kodu lainele.


4. Pane käima oma lemmikmuusika või vastupidi - eemalda kõik helid ja ole hoopis oma mõtetega või mõttes ainult oma koduga. Nii nagu sulle kõige parem tundub, nii ongi õige. Pane oma telefon ära või kui kasutad to-do listi rakendusi, lülita välja teavitused, et sa ei satuks “ahvatluste” küüsi. Ideede kogumine sotsiaalmeediast ei ole vabandus - seda oleksid pidanud tegema siis, kui kevadpuhastust planeerisid.


5. Kui kevadpuhastus on plaanis koos pere või partneriga, tee kindlaks, et ka nemad teavad, mis tuleb ära teha. Nagu enne mainisin, siis meie kasutame Cozi äppi, kus meil on ühine perekonto, milles saame muudatusi teha. Kui kaasatud on ka lapsed, tee neile eraldi nimekiri lastele jõukohastest tegevustest. Lastele tegevusi planeerides muuda neid mängulisemaks ja lõbusamaks või lisa soovi korral iga ülesande täitmise eest ka pisike “tasu” (suur perekallistus, 1 lisaminut multikate vaatamiseks või miks mitte ka väike rahaline tasu, kui laps kogub raha millegi ostmiseks ja/või soovid talle ühtlasi rahatarkust õpetada).


Mida võrreldes tavalise koristamisega tähele panna?


Pane tähele, et allolev ei ole kindlasti täielik ja lõplik nimekiri kõigest, mida kevadpuhastuse ajal teha. Pigem olen välja toonud näited sellest, mida suurem osa inimesi oma kodudes omab. Iga kodu on aga erinev ning sul võib olla palju rohkem esemeid või nurki, millele tähelepanu pöörata. Kevadkoristuse ajal tasub kindlasti mõelda ka aiale ja lisaks kodumajale teistele ehitistele, kui sul need olemas on. Kuid kuna mul endal selliste valdustega kogemust ei ole, siis siin postituses olen välja toonud vaid selle, mille kohta oskan ise kaasa rääkida.

  • Vaibad - kord aastas võiksid oma suurema(d) vaiba(d) viia professionaalide juurde puhastamisele. Mitte ükski tolmuimeja ei suuda kogu tolmu vaipades kätte saada ja aasta jooksul koguneb karvade vahele päris suur kogus seda kättesaamatut kraami.

  • Kapid - eelkõige eemalda tolm ja muu mustus kõikide kappide pealt. Eriti kõvasti tuleks nühkida köögis, sest seal seguneb tolm toiduvalmistamisest tekkivate rasvaosakestega, mis langeb kleepuva kihina kappide otsa. Mõistlik oleks üle vaadata ka muud kapid ja nende sisud, sest kui kuskil on vaba ruumi või asju, mida väga tihti ei liigutata, on tõenäoline, et ka sinna on omajagu tolmu kogunenud.

  • (Raamatu)riiulid - kuna riiulid on enamasti lahtised, siis armastab tolm neid eriti suure rõõmuga. Võta tolm nii raamatutelt kui muudelt riiulites olevatelt esemetelt kui ka vabadelt riiulipindadelt.

  • Ämblikuvõrgud - ka kesklinna korteris tekivad ämblikuvõrgud! Seega vaata vahel päikeselise ilmaga niisama lakke ja jäta meelde, kus sa midagi rippumas nägid. Seinte nurgad on kõige magusamad asukohad.

  • Mööblialune põrandapind - diivanite alt tuleb alatihti välja igasugu kadunud asju, näiteks pähkleid! Ja tolmurullidele meeldib koguneda igal pool, kuhu inimkäsi igapäevaselt ulatada ei viitsi, seega vaata kindlasti üle kõik sellised põrandapinnad, kuhu on võimalik ligi pääseda, aga kuhu alati tolmuimejaga ei jõua.

  • Taimed - võid selleks võtta eraldi päeva/aja või hoolitseda taimede eest ühtlasti kevadpuhastuse käigus. Ka toataimed saavad kevadel uue hingamise, seega on tark üle vaadata, kas mõni taim vajab ümberistutamist, väetamist, lisamulda, kärpimist vms.


  • Madrats - kord või kaks aastas võiks oma voodimadratsi ümber pöörata. Võta tolmuimejaga tolm ja puhasta vajadusel plekid ning jäta päikese/värske õhu kätte terveks päevaks, kui see on võimalik (kui õues väga külm ei ole, jäta näiteks magamistoa aken lahti).

  • Külmkapp - seda võiks ka ilmselt isegi rohkem kui kord aastas puhastada, kuid kui pole aega leidnud, siis kevadkoristuse ajal võiksid külmkapi kindlasti puhtaks teha. Viska minema aegunud toiduained, puhasta seinad ja riiulid ning pese ära köögiviljade kastid. Kui sügavkülma on kogunenud palju jääd ja lund, tuleks see sulama panna. Seda võiks ka üsna pikalt ette planeerida, et siis vahepeal võimalikult palju sügavkülma kraami ära tarbida ja vahepeal mitte juurde osta.

  • Üldmulje ja dekoratsioonid - kui oled inimene, kellele meeldib vahetada diivanipatju ja -tekke, voodipesu ja -katteid, kardinaid, küünlaaluseid jms vastavalt hooajale, siis nüüd on hea aeg talvine stiil vahetada õhulisemate, helgemate värvide vastu. Pärast kevadpuhastuse lõpetamist annavad suvised värvid kodule topeltkoguse sära ja rõõmu.

Comments


bottom of page